Bresser Messier AR-152S/760 EXOS-2/GOTO teleszkóp
  1. Teleszkópok
  1. Természettudományok
  2. Környezet- és természetismereti taneszközök
  3. Meteorológia, csillagászat
  4. Teleszkópok
Item number:
LH-73941
Akromatikus refraktor GoTo funkcióval. Objektívlencse átmérője: 152 mm. Fókusztávolság: 760 mm
Features:
High end Hexafoc-focuser with 2.5" free inner diameter
All telescope axes are supported by ball bearings for smooth tracking
Adjustable polar finder scope with optional illumination
ST-4 compatible autoguider interface
All aluminum cast parts feature high end powder coating
Collimatable lens cell
Brass worms with ball bearings
Bubble level for easy tripod setup
8x50 straight viewfinder with reticle; optimized finder socket for comfortable use
31.7mm (1.25") diagonal mirror
Cradle rings with handle and integrated piggyback camera holder (1/4" thread)
Universal 44mm dovetail plate with stainless steel rail (fits LXD75/Great Polaris/EQ5)
50.8mm (2") to 31.7mm (1.25") adapter with integrated T2 thread (T2-adapter ring for your camera is purchased separately)
The kit includes:
Telescope with mount and tripod
Equatorial EXOS 2 GoTo mount with a stainless steel tripod and StarTracker handcontroller
127mm achromatic optical tube assembly
Two 2.5" extension tubes
26mm Super Plössl eyepiece
31.7mm (1.25") Zenith mirror
Integrated 31.7mm and T2 adapter