Kérdése van? +36-1-415-2010
Élő vérvizsgálati sötéttér mikroszkóp 4 objektívvel (4x, 10x, 40x, 100x-iris Infinity AchroPlan) és 1000x nagyítással.
A sötéttér mikroszkópiában általában egy centrálblendével (központi kitakarással) ellátott Abbé kondenzort használnak (pl.: N.A. 0.4 - 0.65). Ezek a sötét tér kondenzorok mintegy 40x nagyítású objektívig (vagy a numerikus apertúra = N.A. = 0.6 értékig) használhatók. E fölött a kép már homályos, tejszerű lesz, hisz direkt fény is jut az objektívbe. Mivel az élő vérvizsgálathoz jóval nagyobb nagyítás szükséges, ezért ehhez speciális felszerelésre van szükség. Nagyobb nagyításokhoz optimális eredményt csak CDF (Cardioid Dark Field) kondenzorral és íriszblendés objektívvel érhetünk el. Ezek olajos kondenzorok, mert használatukkor a kondenzor és a tárgylemez közé egy csepp immerziós- vagy optikai olajat kell csöppentenünk.
Sötét látóteres élő vérvizsgálat speciálisan erre a célre készített cardioid kondenzorral (azaz nem az általános sötét látótér kondenzorral, s a belehelyezett centrálblendével) és extrém erős (kb. 150 W) megvilágítással lehetséges. Az eljárás lényege, hogy a mintát nem átmenő, hanem szórt fényben figyeljük meg: hasonlóan a pinceablakon beszűrődő erős napfényben látható porszemekhez. Ehhez az optikai tengelyben érkező fényt ki kell takarnunk, és egyben a vizsgált tárgyat jól határolt, de oldalról beeső fénnyel kell megvilágítanunk. Az eljárást először az elektromos térben lebegő olajcseppek vizsgálatára használták (Milikan kísérlet (1910)), melyből kifolyólag Milikan 1923-ban Nobel díjat kapott.
Sötétteres vérvizsgálathoz (pl. Enderlein módszer az alternatív orvostudományban) az 1000x nagyítástartomány körül, illetve a felett speciális olajimmerziós cardioid kondenzorra (ragasztott katadioptrikus optika), ahhoz optimalizált íriszblendés olajimmerziós objektívre és különlegesen erős megvilágítóegységre van szükség.
Jellemzők:
Miért van szükség íriszblendére a 100x objektívben?
Nem kívánatos reflexiókat kizárni. Íriszblende nélkül a szórt fény egy fátyolszerű, defókuszált háttérfényt (derengést) hoz létre, mely a kép kontrasztját jelentősen gyengíti. Az íriszblendével az objektív numerikus apertúráját 1.25-ről egészen 0.5-ig csökkenthetjük. Kisebb nagyítású objektíveknél, melyek numerikus apertúrája is kisebb, nem szükséges íriszblende (pl. 40x N.A. = 0.65).
Mennyi fény szükséges az élő vér analízishez?
Vezérfonalként minimum 100 W halogénnek megfelelő fényről szoktunk beszélni, melyet fényvezető kábellel vezetnek a kondenzorhoz. A CDF kondenzor extra erős LED világításával ennek másfélszerese (minteg 150 W halogénnek megfelelő fénymennyiség) áll rendelkezésünkre, ráadásul fénykábel és ventilátoros fényforrás használata nélkül. A CDF változat nem csak könnyebb (csak 300 g a halogénes szett 3 kg-ja helyett), de egyszerűbben jusztírozható, gyorsabban fel- és leépíthető, ráadásul olcsóbb is!
Mit jelent a "Cardioid"?
A hagyományos sötét tér kondenzorban egy központi kitakarás hozza létre az oldalról beeső fénykúpot (száraz kondenzor, mely a fény 5-15%-át használja fel), míg a Cardioid egy két tagú, katadioptrikus tükrös-lencsés rendszer. A fényhasznosítás 75%, vagy a fölötti. A cardioid kondenzorok azonban kizárólag egy csepp immerziós, vagy optikai olajjal működnek, mely a kondenzor és tárgylemez között terül szét (tehát a kondenzort felülről, míg a tárgylemezt alulról olajozzuk). Immerziós, vagy optikai olaj nélkül a cardioid kondenzorok használhatatlanok, mert a nagy beesési szög miatt a fény nagy része az üveg-levegő határfelületen visszatükröződik.
Milyen mikroszkópokat lehet Cardioid kondenzorral használni?
Majdnem minden mikroszkóppal használható, melynek kondenzora cserélhető (standard 37 mm foglalat előnyben) és a tárgyasztal alatt legalább 10 cm áll rendelkezésre. A kondenzor-tartónak jusztírozhatónak kell lennie mindhárom irányban. A tárgyasztalon található vájat legalább 30 mm tág legyen, miután maga a cardioid feje 29 mm széles. Nem feltétlenül szükséges, de ajánlott a jó minőségű mechanikai kidolgozás, miután a cardioid kondenzor nagyon érzékeny a precíz beállításra, különösen vertikális irányban! Mikroszkópjaink közül a BIM135 széria, vagy a Lacerta LIS-5 sorozata.
Kompletten ezt a rendszert ajánlunk.