PASCO Forgási tehetetlenség készlet

PS1041581
PASCO cikkszám:
ME-9774

A készlet segítségével a tanulók megvizsgálhatják, hogy egy rámpán legördülő test sebességét milyen tényezők határozzák meg (a test alakja, és a tömegeloszlása).

• Jellemzők:

• Két különböző formájú (például egy gyűrű és egy korong), ámde azonos sugarú objektumot gördítünk le egy lejtőn. Azt tapasztaljuk, hogy különböző időpontokban érik el a lejtő alját, hiszen a forgási tehetetlenségük eltérő. A kioldó mechanizmus egyenes oldala képes mozdulatlanul tartani a testeket a rámpán mindaddig, míg a kísérletet végző tanuló úgy nem dönt, hogy ki szeretné őket mozdítani nyugalmi állapotukból. A kioldó mechanizmusnak köszönhetően a két test ugyanolyan pozícióból, ugyanabban a pillanatban fog elindulni a lejtőn.
    • Amennyiben két eltérő sugarú testet szeretnénk kioldani (pl. a kis korong és a nagy korong), a kioldó mechanizmus „lépcsős” vége gondoskodik arról, hogy a két objektumot azonos pozícióban tartsa a kilövésig.
    • A tanulók a kísérlet során megtanulják, hogy a lejtőn legördülő testek sebessége nem függ azok tömegétől vagy sugarától. A kimenetelt a testek alakja és tömegeloszlása határozza meg. A gömb éri el a lejtő alját elsőként, azt követi a korong, majd utolsóként a gyűrű.
    • A kísérlet még izgalmasabbá tehető, ha a dinamikai kísérleteknél használt Kiskocsit versenyeztetjük a gömbbel. Ekkor a kiskocsi fogja nyerni a versenyt, mivel a kiskocsi tömegének csupán csekély hányada forog a lejtmenet során.

A csomag tartalma:

• 10 cm-es külső átmérővel rendelkező készlet (gömb, gyűrű, korong)
    • 5 cm-es külső átmérővel rendelkező készlet (gömb, gyűrű, korong)
    • Kioldó mechanizmus