PASCO Statikai rendszer

PS1046082
PASCO cikkszám:
ME-9502

A PASCO Statikai rendszere izgalmas kísérleti lehetőségeket kínál az egyensúlyi helyzet és különféle erővektorok demonstrálására.

• Jellemzők:

• A csomag részét képezi egy PASCO Mágneses tábla és az ehhez tartozó alkatrészek, pótalkatrészek, melyek segítik a tanulókat a statika alapjainak elsajátításában.
    • A Statikai rendszer részét képezi továbbá a PASCO Tömeg- és Akasztószett.
    • A Mágneses törölhető fehér tábla egy mágneses fémlemez (45 x 45 cm), melynek mindkét fele írásra alkalmas, annak érdekében, hogy erődiagramok, egyenletek és egyéb jegyzetek felírásával még közérthetőbben lehessen egyes fizikai jelenségeket reprezentálni.  A tábla felülete könnyedén letörölhető.
    • A Statikai rendszer alkatrészeinek nagy része mágnesesen csatolható a táblához, valamit gumitalppal vannak ellátva, hogy felhelyezéskor ne karcolják meg a tábla felületét.
    • A Statikai rendszer pompás demonstráló eszköz mind csoportos, mind egyéni kísérletezésekhez. Az eszköz sokrétű felhasználási lehetősége rugalmasságot biztosít a tanórák anyagának tervezése során, kompakt mérete pedig megkönnyíti tárolását.

Működési elv:

• A mechanikai tanulmányok mindig Newton törvényeivel kezdődnek. Newton I. törvénye kimondja, hogy minden test nyugalmi állapotban van, vagy egyenes vonalú egyenletes mozgást végez mindaddig, amíg egy másik test vagy valamilyen erőhatás ki nem mozdítja ebből a nyugalmi állapotából.
    • Newton II. törvénye, melyet a dinamika alaptörvényének is szokás hívni, leírja, hogy mi történik, ha a vizsgált tárgyra ható erőhatások összege nem zérus. Egy m tömegű tárgyra ható F erő F = ma képlet szerinti gyorsuló mozgásra készteti az objektumot.
    • A bevezető órák nagy részének a tananyaga a fizikai testekre gyakorolt erőhatásokkal foglalkozik. A PASCO Statikai rendszere arra lett megtervezve, hogy az órákon vizsgált erőhatások természetét mutassa be abban a speciális esetben, mikor nincsen gyorsulás. Más szóval, amikor a testre ható erők eredővektora nulla.
    • Az egyik oka annak, hogy miért érdemes olyan eseteket vizsgálni, amikor nincsen gyorsulás, éppen a kísérlet egyszerűségében rejlik: hiszen sokkal egyszerűbb olyan rendszerekben mérni, melyekben nincsen gyorsulás, mint olyanokban, melyekben van.
    • Kíváló kísérleti lehetőség ilyen esetekben vizsgálni a testre ható erők vektorait. A másik ok pedig, hogy a mindennapi életben legtöbbször ugyancsak gyorsuló mozgást nem végző testekkel találkozhatnak a tanulók.

Felhasználási javaslat:

• Hooke-törvény
    • Forgatónyomaték
    • Párhuzamosan, nem párhuzamosan ható erők
    • Tömegközéppont
    • Lejtő