Digitális osztáylterem

7 290 500 Ft
PASCO cikkszám:
EX-9932A

A Fénysebesség berendezés a Foucault-féle módszert használja a fénysebesség pontos megmérésére.

• Jellemzők:

• Klasszikus Foucault-metódus – 5%-os pontosság.
    • 1 - 1.5 méteres állítható pályahossz.
    • Asztallapon vagy padlón is lehet használni.
    • A PASCO Fénysebesség kísérlete lehetővé teszi a tanulók számára, hogy kísérleti úton megállapítsák a fény sebességét 5%-os hibahatárral. Ráadásul a kísérletet egy asztalon vagy akár a terem közepére helyezve, a padlón is végre lehet hajtani.
    • A kísérlet angol nyelvű leírása ezen a linken ingyenes letölthető, vagy munkatársainktól a fizika@stiefel.hu címen igényelhető.

További jellemzők:

• A Fénysebesség-kísérlet lézerfényt és nagy sebességű forgó tükröt használ ennek az alapvető állandónak a Foucault-módszerrel történő meghatározására.
    • A lézerfény egy sor lencsén halad át, hogy a fényforrásról képet készítsen a mért helyzetben. A fényt ezután egy forgó tükörre irányítják, amely a fényt egy, a forgó tükörtől ismert távolságra lévő rögzített tükörre veri vissza.
    • A lézerfény visszaverődik az eredeti útján, és egy kicsit más pozícióban új kép jön létre. A végső/kezdeti helyzetek, a forgó tükör szögsebessége és a fény által megtett távolság közötti különbséget ezután a levegőben lévő fénysebesség kiszámításához használják.
    • A PASCO előnye:
      • A PASCO fénysebesség-kísérlete lehetővé teszi a diákok számára, hogy kísérletileg mérjék a fénysebességet az elfogadott érték 5%-án belül
      • Ezenkívül a kísérlet elvégezhető asztalon vagy folyosón.

Felhasználási javaslat:

• Határozza meg a fény sebességét a levegőben
    • Alkossa újra Foucault történelmi kísérletét

Működési elv:

• Az első megfigyelés megtétele akkor történik, amikor a Forgótükör nem forog. Egy He-Ne-lézerből érkező fény az „S” betűvel jelölt célterület egy pontjára fókuszálódik az L1 lencse révén. Az L2 lencse úgy van pozícionálva, hogy az "S” képe visszatükröződjön a Forgótükörről (RM) és a Rögzített tükörre  érkezzen. A Rögzített tükör ismét visszatükrözi a képet a Forgótükörre, ami pedig a lencséken keresztül veri vissza a fényt, ezáltal újra pozícionálva a pontot az „S” -en. Ugyanakkor a fény közben áthalad egy sugárelosztón is, egy tükrözött képet alkotva "S’" pontban, ami a mikroszkóppal megmérhető.
    • A második megfigyelés megtétele akkor történik, amikor a Forgótükör forog. Mivel a fénynek véges időre van szüksége ahhoz, hogy megtegye a D távolságot a Forgótükör és a Rögzített tükör között, a Forgótükör kicsit más pozícióban lesz, mikor a fény visszatér a Rögzített tükörről. Ez elmozdulást eredményez "S’" pozíciójában, amit a mikroszkóp segítségével meg lehet mérni.
    • "S’" elmozdulása a két megfigyelés között (DS’) arányosítható a fény D távolság megtételéhez szükséges utazási idejével, illetve a Forgótükör szögsebességével.

A csomag tartalma: