Taneszközblog
2021.06.11 10:20

Állapotváltozások - Látványos kísérletek PASCO eszközökkel 2. rész

Állapotváltozások
Mi történik a hőmérséklettel, ha egy rendszerbe energiát fektetünk?

Bemutajuk a PASCO kísérlet sorozatunk 2. részét.

A fizika oktatás sokszor csak a száraz tananyag megtanításából és a különböző képletek, számolások begyakorlásából áll. Egyszerű, de látványos kísérletekkel azonban élményszerűvé tehető a fizika tanuása a diákok számára.

Sorozatunk második részében a viz halmazállapot változásakor bekövetkezett hőmérsékletváltozást vizsgáljuk.

Az első részben a foton energiáját vizsgáltuk, a kísérlet leírásához kattontson IDE! >>

A kísérletet az alábbi útmutató szerint végezheti el:

A kísérlethez szükséges eszközök:

Háttér:

A jég, víz és a vízgőz mind ugyanaz a kémiai anyag, csak más-más halmazállapotban. Ha hőt adunk vagy elvonunk egy vízmintából, megváltozhat annak állapota.

Kísérlet folyamata:

1. Nyissa meg a SPARKvue szoftvert.
  2. Nyissa meg a 11B Állapotváltozás fájlt a SPARKvue-ben.
  3. Kattintson a Bluetooth ikonra a Hőmérsékletmérő szenzor párosításához.
  4. Jósolja meg, mi fog történni a hőmérséklettel, amint a jég elkezd olvadni. Ábrázolja a hőmérséklet változását az idő függvényében.
  5. Tegyen jeget a főzőpohárba egészen a 400 ml-es határig, majd helyezze a melegítőre. Ne kapcsolja még be a melegítőt!
  6. Az állványra helyezett szenzortartó segítségével pozícionálja a hőmérőt a főzőpohár fölé, úgy, hogy a szenzor szondája éppen belelógjon a jég fölé. Ha szükséges öntsön vizet a jégre, hogy mindenképp termikus kapcsolatban legyen a szonda a rendszerrel. Kapcsolja be a melegítőt közepes erősségűre. Fél perc múlva kezdje meg az adatgyűjtést.
  7. Félpercenként mérje a rendszer hőmérsékletét és állapotát. Amikor a méréseket feljegyzi forgassa meg egy kicsit a szenzort és a főzőpoharat, hogy a rendszer hője egyenlően legyen eloszolva.
    1. Ha csak szilárd fázist lát, írjon „Sz”-t.
    2. Ha szilárd és folyékony fázist lát, írjon „Sz + F”-et.
    3. Ha csak folyékony fázist lát, írjon „F”-et.
    4. Ha folyékony és gőzbuborékokat lát, írjon „F + G”-t.
  8. A buborékok megjelenése után még 3 percig mérjen, majd megállhat az adatok gyűjtésével.
  9. Rajzolja fel a hőmérsékletet az idő függvényében.
  10. Kapcsolja ki a melegítőt, hagyja, hogy lehűljön a főzőpohár, majd távolítsa el a melegítőről.
  11. Tisztítsa meg a főzőpoharat, majd minden eszközt helyezzen vissza a helyére.

A kísérlet során a méréseket a PASCO SPARKvue szoftver segítségével könnyedén nyomon követheti:

A programot 60 napig ingyenesen is kipróbálhatja! Kattintson IDE és töltse le most! >>

A SPARKvue egy díjnyertes szoftver a tudományos oktatásban, amely magában foglalja az adatgyűjtést, megjelenítést, elemzést és kiértékelést egyetlen könnyen kezelhető környezetben.  Az új, kiterjesztett keresztrendszer lehetővé teszi a diákok számára a szenzorok adatainak kiértékelését - az iskolában vagy otthon, ahol lehetőségük nyílik elemzésre a naplófotók és írásbeli megfigyeléseik alapján - mindezt egy ujjmozdulattal.

A SPARKvue szoftver többféle oktatási módszer támogatására alkalmas, az irányított megfigyeléstől a nyílt végkimenetelű felfedezésig. Számos funkciója könnyíti meg a használatát és a kísérletek elvégzését.

A program lehetővé teszi a valós idejű, mennyiségi mérést és elemzést PASPORT szenzorokkal, emellett beépített előrejelzések, jegyzetek és pillanatképek készíthetők a elektronukis napló segítségével. A szoftvert érintőképernyőre is optimalizálták, így akár tablet vagy okostelefon segítségével is elvégezhetjük a mérések.

Tudjon meg még többet a PASCO SPARKvue szoftverről, kattintson IDE! >>

PASCO kísérletsorozat első rész: A foton energiája - Melyik színű fénynek a legnagyobb az energiája? >>