PASCO Giroszkóp, 3-tengelyes

PS1040250
PASCO cikkszám:
ME-8960

A PASCO 3 tengelyű Giroszkópjának egyedi, alacsony súrlódású modellje korábban soha nem látott mértékben teszi lehetővé a forgómozgás vizsgálatát iskolai körülmények között.

• A teljes mértékben nyitott design miatt a tanulók a függőleges tengely megfogásával lassíthatják vagy megállíthatják a forgó mozgást és megfigyelhetik a giroszkóp merülését. Forgási képletek segítségével ugyan megjósolható ez a merülő mozgás, azonban a hagyományos eszközök nem teszik lehetővé ennek a kísérleti megerősítését.

Jellemzők:

• Alacsony súrlódás: a lemez megközelítőleg 6 perc elteltével lassul le eredeti sebességének felére az alacsony súrlódási együtthatóval rendelkező csapágyaknak köszönhetően, amelyek a giroszkóp függőleges tengelyében találhatóak.
    • Pontos szögindikátor: 30° és 140° között képes mérni; egy behúzható ütköző szolgál jelzőként a kísérlet során.
    • Könnyű időzítés: az elérhető alacsony forgási sebesség lehetővé teszi a szögsebesség megmérését a fordulatok számlálása és egy stopperóra segítségével.
    • Könnyű egyensúlyozás: két ellensúly gondoskodik a durva vagy finom egyensúlyi helyzet megteremtéséről.
    • Nagy inercialemez: a lemez nagy forgási tehetetlenségével a PASCO Giroszkóp hasonló precessziós rátát képes biztosítani a kisebb, zárt giroszkópokhoz.
    • A PASCO Lemez alacsony forgási sebessége lehetővé teszi a tanulók számára, hogy mind a lassú, mind a gyors precessziót megvizsgálják. Ehhez pedig nincs is másra szükségük, csupán egy stopperórára.

Működése:

• A lemez megpörgetéséhez a csiga köré kell tekerni a zsinórt, majd meghúzni, de akár kézzel is meg lehet pörgetni.
    • Ha a giroszkóp valamelyik végéhez súlyt rögzítünk, az könnyen előrejelezhető precesszióval fog válaszolni.
    • A modell számos egyedi jellemzőjének köszönhetően kivételesen hatékony demonstrációs eszköz lehet a forgómozgás vizsgálata során.
    • Az állványra szerelt Forgómozgás érzékelő berendezéssel (ME-8963) és az A alakú forgómozgás adapterrel kiegészülve a PASCO Giroszkóp kvantitatív eszközzé válik a forgómozgásra irányuló kísérletek során.
    • Két forgó mozgásérzékelővel a tanulók grafikus képet kaphatnak a Giroszkóp precessziós és nutációs mozgásairól.

Elvégezhető kísérletek:

• Precesszió