Digitális osztáylterem

1 669 500 Ft
PASCO cikkszám:
ES-9070

Az PASCO Coulomb-törvény apparátus segítségével a tanulók megmérhetik két vezető gömb töltését, a közöttük levő távolságot és a fellépő erőt.

• Szimmetriája minimalizálja a kóbor- és tükörtöltést, és a beépített mágneses csillapítás biztosítja a gyors és pontos mérést. Az elekttrosztatikus erő közvetlen kapcsolatban áll a csavarodás szögével.

Jellemzők:

• Beépített egyensúly skála: fokskála pontos mérést bíztosít a torziós huzal elfordulási szögébe.
    • Mágneses csillapítás: gyors méréseket tesz lehetővé, minimalizálva a hagyományosan jelentkező áramszórást.
    • Milligrammos tömegek: a torziós konstans mérését és linearitásának vizsgálatát teszi lehetővé.
    • Szigetelt útvonal: kalibrált műanyag pálya a tükörtöltés kiküszöbölésére, mely jelentős befolyással lenne a végeredményre.
    • Beépített távolság skála: millimérter skála a lineáris pályán a gömbök közötti távolság pontos mérését biztosítja.
    • Pontos töltés változtatás: harmadik vezető gömb - mely megegyezik a kísérletben résztvevőkkel - lehetővé teszi egyik-másik vagy mindkettő gömb töltésének a meghatározott egységgel való csökkentését. Ez a módszer gyors és pontos.
    • Szimmetrikus konstrukció: mindegyik vezető rész szimmetrikus, melynek köszönhetően a tükörtöltés megjelenéséből adódó hibák gyakorlatilag eltűnnek.

Elvégezhető kísérletek:

• Tanári kézikönyv és a minta adatok segítségével meghatározható és ellenőrizhető a Coulomb törvény. Ezt háromféleképpen tehetjük meg:
      • Az inverz négyzetes törvény igazolásával.
      • Az erő/töltés kapcsolat megerősítésével.
      • Coulomb-állandó meghatározásával.

Működési elv:

• Egyensúlyban levő szigetelt rúd végén vezető gömb található elválasztva a torziós huzaltól és egy vele megegyező kalibrált lineáris pályán. Utóbbinak az előbbihez viszonyított távolságát lehet változtatni.
    • Amikor a vezető gömbök feltöltődtek a közöttük fellépő erő arányos a huzal csavarodásával, mely szükséges az egyensúlyi helyzet kialakulásához.
    • Kezdő tanulók is meghatározhatják az inverz négyzetes törvényt egy egyszerű kísérletben.
    • Haladó tanulók kifinomultabb vizsgálatokat végezhetnek az elektrosztatikus taszítással kapcsolatban

Specifikációk:

• Torziós egyensúly:
      • Torziós összeszerelés:
        • Vezető gömb átmérő: 38 mm
        • Kiegyensúlyozott rúd hossz: 12 cm
      • Torzíós huzal: 10 - 6 N/fok
      • Fok tárcsa: fokonkénti növekedés
    • Kalibrált lineáris pálya:
      • Vezető gömb átmérő: 38 mm
      • Mozgási intervallum: 350 mm, miliméterenként állítható
      • Anyagi minőség: fenol (töltések minimalizálása miatt)