Digitális osztáylterem

PS1041605
PASCO cikkszám:
ME-9837A

A Centripetális erő felfedező készlet demonstrálja a centripetális erőben végbemenő változásokat, miközben a legfontosabb változókat változtatjuk a kísérlet során. A csomaghoz tartozik egy sor gumidugó is, melyek a nehezékek minél szélesebb körű felhasználását teszik lehetővé. A hagyományos műanyag kötelek a pörgő nehezékek könnyű tartását biztosítják.

• Működési elv:

• A hagyományos PSSC kísérletet követve (Physical Science Study Comittee: Az MIT professzorai által 1962-ben indított, a középiskolai fizika oktatást megreformáló projekt), a tanulók az üreges fémcsövet a kezükben tartva pörgetik a gumidugót a fejük felett. A dugó körkörös pályán mozog, miközben a zsineg másik vége a nehezékhez van csatolva. Mivel a rendszer ekkor egyensúlyban van, a centripetális erő megegyezik a nehezék tömegével.
    • Mikor a lengő nehezék már konstans sebességgel mozog, egy másik tanuló stopperóra segítségével megmérheti egy fordulat periódusidejét.
    • A tanulók ezenfelül megmérhetik a körkörös mozgásvonal rádiuszát, melynek révén képesekké válnak a gumidugó sebességének kiszámítására (a kör kerületét el kell osztani a periódusidővel).
    • A kísérlet mérhetővé és dinamikussá tehető erőszenzor, mozgásszenzor és a PASCO direkt erre a célra fejlesztett szoftverének a használatával.

Felhasználási javaslat:

• Erő vs Sebesség: a dugó sebessége változik; tartsa a tömeget és a rádiuszt változatlanul.
    • Erő vs Sugár: a sugár változik; tartsa a sebességet és a rádiuszt változatlanul.
    • Erő vs Tömeg: a dugó tömege változik; tartsa a tömeget és a sebességet változatlanul.

A csomag tartalma:

• Gumidugó (méretek: 6,8,10) (3 db)
    • Műanyag kötél (10 db)
    • Sárga zsineg, 73 m