Taneszközblog
2021.06.14 08:35

Vegyszerek pH értéke - Látványos kísérletek PASCO eszközökkel 3.rész

Vegyszerek pH-értéke

PASCO kísérletsorozatunk 3. részében a mindennapok során használatos vegyszerek pH-értékét vizsgáljuk.

A kémia oktatás sokszor csak a száraz tananyag megtanításából és a különböző képletek, számolások begyakorlásából áll. Egyszerű, de látványos kísérletekkel azonban élményszerűvé tehető a fizika tanuása a diákok számára.

A harmadik kísérletünk a háztartási vegyszerek pH-értékét vizsgálja.

A kísérletet az alábbi útmutató szerint végezheti el:

Feladat:

Sorolja be a háztartásokban megtalálható vegyi anyagokat pH szerint (savas, semleges, bázis)!

A kísérlethez szükséges eszközök:

Kísérlet folyamata:

1. Nyissa meg a SPARKvue szoftvert és válassza ki a „Sensor Data”-t.
  2. Párosítsa össze a pH-mérő szenzort az eszközével Bluetooth kapcsolaton keresztül.
  3. Csak a pH-mérést hagyja kipipálva, majd válassza a „Digits” sablont.
  4. Távolítsa el a szenzor kupakját.
  5. Öblítse le alaposan a szondát desztillált vízzel. Szárítsa meg.
  6. Nyomja meg a „START”-ot az adatok gyűjtéséhez.
  7. Úgy töltsön vegyszert egy tiszta főzőpohárba, hogy a szenzor üvegbúráját teljesen el tudja fedni.
  8. Írja le a vegyszer fajtáját és kvalitatív megfigyeléseit egy táblázatba.
  9. Helyezze a pH-mérőt a főzőpohárba. Bizonyosodjon meg róla, hogy az üvegbúra teljesen el van fedve. Amint a mérés stabilizálódik, írja le az eredményt a táblázatba.
  10. Öblítse le alaposan a szondát desztillált vízzel. Szárítsa meg.
  11. -10. lépéseket ismételje meg más vegyszerekkel is.
  12. Ha végzett velük, alaposan tisztítsa meg a kellékeket és helyezze vissza a szertárba.

Kérdések:

1. Sorolja be a vegyszereket pH-juk szerint (savas, bázis, semleges)!
  2. Nézze meg, van-e valami séma a méréseiben. Mely vegyszerek lesznek savak?
  3. Mely vegyszerek bázisok?
  4. Jósolja meg olyan vegyszerek savasságát, amelyeket nem teszteltek a kísérlet során! Magyarázza el, miért gondolja így!

A kísérlet elvégzését videós formában is végigkövetheti angol nyelven:

A kísérletet legegyszerűbben a PASCO Vezeték nélküli pH-mérő szenzor segítségével végezheti el.

Kattintson IDE a termék részletes leírásához! >>

Ez az érzékelő vizes oldat pH-értékének mérésére alkalmas. Diszkrét mérésekhez vagy folyamatos leolvasáshoz egyaránt alkalmazható. Használhatja  a vízminőség tanulmányozására, háztartási oldatok tesztelésére, vagy nagy sűrűségű sav-bázis tiltrálásra!

A készülék egyszerüen használható, így a gyerekek is könnyen tudják kezelni. A szenzor Bluetooth-on keresztül kapcsolódik a PASCO SPARKvue vagy PASCO Capstone szoftverhez, és a tartós elemeknek köszönhetően hosszú időn keresztül használható. A pH-értékek közvetlenül az érzékelőre menthetők és később letölthetők, ideális hosszú távú mérési sorozatokhoz. Az érzékelő rendkívül strapabíró, por-, kosz-, homok- és vízálló (1 méter mélységig, 30 percig)

IDE kattintva megrendelheti a PASCO Vezeték nélküli pH-mérő szenzort! >>

Sorozatunk első részében a foton energiáját vizsgáltuk. Kattintson IDE az első kísérlethez! >>

A második kísérletünk a víz halmazállapot változásakor bekövetkező hőmérséketváltozást vizsgálta. IDE kattinta elolvashatja a második kísérletet is! >>